poniedziałek, 31 marca 2008

kamienie na szaniec

Są lektury,których nie zapomina się nigdy.Jedną z takich książęk są "Kamienie na szaniec" A.Kamińskiego.Aktualnie lektura obowiązkowa gimnazjum.Umieszczenie tej książki w kanonie obowiązkowym to dobra myśl.Dzieci dzięki opisowi losów głównych bohaterów:Alka,Zośki i Rudego mają szansę wiele zrozumieć.I oczywiście zauważyć,tak odsuwane i zapomniane dziś wartości jakimi są:dobro,pomoc, wspołpraca oraz przede wszystkim miłość i przyjaźń.Lektura ta skłania do refleksji-ukazująć brutalność wojny i losy młodych ludzi,którzy raptem musieli stać sie dorosłymi.
Czytając tę książkę młodzież jest w stanie (a przynajmniej powinna spróbować) wyobrazić sobie życie codzienne okupowanej Warszawy,a więc lektura ta tworzy wiedza o Polsce w latach 1939-1945.
Aspekt historyczny jest ujęty bardzo wyraźnie,ukazane są tu"metody gestapowskie","łapanki", "Polskę podziemną".Uczeń ma wkońcu szansę zdać sobie sprawę z ówczesnych realiów.
Aspekt psychologiczny jest także widoczny-wpływ systemu totaliternego na kształtowanie psychiki człowieka.Albo istanienie podporządkowania,albo jak to było w przypadku bohaterów lektury-przeciwstawianie sie okupantowi.
Podsumowując można powiedzieć,że "Kamienie na szaniec" to źródło wiedzy historycznej,psychologicznej,jak i tej z obszaru aksjologii.
Tak jak i cała książka,tak i jej koniec jest niezapomniany,bowiem zakończeniem jest dedykacja w kierunku bohaterów:"O tych co potrafili pieknie umierać i pieknie życ..".

1 komentarz:

kasion pisze...

Ty i ja przeczytaliśmy "Kamienie Naszaniec" niestety dzisiejsi gimnazajlisci tego nie zrobili:)